wiszące tagi

Tagi w Umbraco Back Office

Jedną z bazowych funkcji, które posiada większość blogów, jest możliwość wyświetlania postów po tagach. W tym poście będzie o tym, jak skorzystać z serwisu tagowego w umbraco, aby pobrać i wyświetlić cały content, który został oznaczony określonym Tagiem.

Pierwsza rzecz, którą będziemy potrzebować to możliwość nadania tagów dla określonego typu dokumentów w Umbraco.

Przechodzimy, zatem do Settings -> Document Types i wybieramy interesujący nas DocType, w moim przypadku będzie to „Article”.  Dodajemy nową property i jako typ wybieramy Umbraco.Tags

Dodawanie tagów do Noda Umbraco

Przechodzimy teraz do elementu w drzewie contentu. Jak widać, jest teraz możliwość dodawania tagów. Aby dodać nowy, wystarczy wpisać nazwę i kliknąć enter. Jeżeli chcemy dorzucić istniejący, to piszemy początek jego nazwy i możemy dodać go z listy, która się wyświetli:

tag input

 

Sporym ułatwieniem w zarządzaniu tagami na naszej stronie jest rozszerzenie do Umbraco o nazwie „Tag Manager” https://our.umbraco.org/projects/backoffice-extensions/tag-manager/ .

Najprostszym sposobem, aby je zainstalować, będzie pójście do sekcji Developer -> Packages w Back Office Umbraco. Wpisujemy „Tag Manager” i wybieramy ten, który właśnie tak się nazywa ;) Następnie klikamy „Install package”. Po zakończonym procesie instalacji będziemy mieli kolejny tab dostępny w CMS’ie.

tag manager package

Po przejściu do niego, naszym oczom ukaże się drzewo ze wszystkimi tagami, które utworzyliśmy w naszym systemie wraz z informacją ile dokumentów posiada dany tag:

lista tagów

 

Klikając na konkretny Tag mamy możliwość edycji. Możliwa jest zmiana nazwy oraz przeniesienie otagowanych dokumentów do innego taga, co znacząco ułatwia wszelkiego rodzaju migracje.

szczegóły taga

Kolejną bardzo przydatną rzeczą jest możliwość przejrzenia wszystkich dokumentów z contentu i mediów. W jednym miejscu widzimy nazwy tych dokumentów i możemy upewnić się czy wszystko jest w porządku. Po kliknięciu w nazwę, przenoszeni jesteśmy bezpośrednio do tego dokumentu i mamy możliwość jego edycji.  To już tyle, jeżeli chodzi o część w back Office Umbraco. Tag Service działa bardzo szybko i wszelkie informacje na ich temat są cachowane. Dzięki temu, wyszukiwanie po tagach działa dobrze i nie trzeba pisać implementacji samodzielnie. W następnym poście pokażę, jak używać Tag Service w kodzie oraz w jaki sposób zaimplementowałem wyświetlanie listy postów po tagach.

Pozdrawiam, Kamil.

 

Data publikacji: 29.04.2017 Ostatnie z kategorii: