konfiguracja

Webpack i konfiguracja projektu

Pierwszą rzeczą jaką potrzebujemy przy pracy z Reactem z pomocą ES6 (co moim zdaniem jest jedynym sensownym rozwiązaniem) jest jakiś kompilator do frontendu. Pisałem już o Gulpie (link) i dziś krótko omówię Webpacka. Dlaczego go wybrałem i jak wygląda konfiguracja.

Do pracy w frontendzie można stosować mnóstwo różnych edytorów. Wśród znajomych programistów najczęściej widzę Atoma lub Sublima, jednak ja najbardziej lubię WebStorma i to jego właśnie będę używał.

 Logo webstorm

WebStorm jest produktem czeskiej firmy JetBrains, która stworzyła także Resharpera. Z tym drugim bardzo się lubimy i używam go praktycznie od początku mojej zawodowej kariery. Jeśli do pracy dostaję Visual Studio bez Resharpera, czuję się jak upośledzony i nie potrafię kodować 😊. Dzięki temu, że to produkty tej samej firmy również skróty klawiszowe są dokładnie takie same (po warunkiem, że używamy Resharpera ze schematem InteliJ, ja na szczęście używam). Refactoring, nawigowanie po projekcie, wyszukiwanie plików i użycie obiektów, wszystko identycznie jakbym pisał w C#. Jest to dla mnie ogromna zaleta i główny powód, dla którego WebStorm jest moim wyborem. Poza tym, jest to po prostu bardzo solidne IDE, więc nawet jeśli powyższy argument nie ma dla Ciebie znaczenia, to polecam się z nim zapoznać. Jest płatny, ale wart swojej ceny. Ma 30 dniową wersję próbną, więc możesz sprawdzić, czy się nada, ja polecam! 😊

WebStorm z motywem „Dracula”:

Webstorm dracula

Przejdźmy do drugiego tematu postu. Webpack jest to kompilator do frontendu, ale działa troszeczkę inaczej niż Gulp. Jeśli ma się ochotę, można je połączyć i uruchamiać Webpacka jako task w Gulpie. Ja będę używał npm scripts do uruchomienia Webpacka. Jako startową wersję używam „React and Redux, Webpack 2 boilerplate” //https://github.com/workco/marvin

Na GitHubie znajduje się dość obszerny opis tego projektu 😊. Myślę, że w przyszłości nieco szerzej opiszę Webpacka i sposób jego działania, dziś chcę tylko wylistować, że to jedno z narzędzi używanych przy budowie projektu.

Ostatnim omawianym przeze mnie dziś elementem będzie Postman.

 Postman logo

Postman jest programem, który umożliwia nam testowanie endpointów w API. Jest bezpłatny i bardzo intuicyjny w obsłudze. Można zdefiniować projekty, pogrupować requesty w dowolny sposób i ustawić środowiska by testować aplikację na różnych serwerach. Samego Postmana również opiszę nieco później. Nie mniej jednak, polecam zapoznanie się z nim, bo jest to bardzo użyteczna aplikacja do testowania API.   

To by było na tyle jeśli chodzi o bazowe narzędzia które będę wykorzystywać w projekcie. Do API to oczywiście Visual Studio 😊. Zachęcam to przetestowania tych narzędzi osobiście, a może masz godną polecenia alternatywę?

 

Pozdrawiam, Kamil 😊

Data publikacji: 04.08.2017 Ostatnie z kategorii: